Przejdź do treści
Timberborn - Zbiornik na wodę

Timberborn - Sposoby na suszę

Autor: Daimos , utworzone: 4 Styczeń, 2023

Pierwszym etapem gry, który należy wykonać to zbudowanie tamy. Tama podniesie poziom wody, przez co w trakcie suszy woda utrzyma się dłużej. Kolejnym ważnym elementem jest magazynowanie wody, ale zależnie od poziomu trudności, możesz dojść do takiego momentu, że nie będzie to wystarczające. Dużo czasu potrzeba, aby napełnić wszystkie zbiorniki, a jeżeli susza jest dosyć często, trzeba podjąć więcej działań.

Bardziej zaawansowanym sposobem jest tworzenie tuneli nawadniających oraz zbiorników rezerwowych na wodę. Połączenie tych dwóch metod, sprawi że nawet przez miesiąc suszy Twoje uprawy będą funkcjonowały bez żadnej przerwy, a robotnicy będą cały czas dostarczać pitną wodę.

O nawadnianiu terenu przeczytasz tutaj:

Budowa tamy

Rzeki płyną zawsze w określonym kierunku co widać po samej animacji wody. Po wybudowaniu tamy poziom wody się podniesie przez co nie wyschnie tak szybko. Na mapie Plains rzeka biegnie w okolicy wioski na wschód, więc po tej stronie należy zablokować przepływ wody.

Tamę zbuduj możliwe najdalej swojej wioski. Doprowadź do niej ścieżkę i upewnij się, że jest w zasięgu budowy. Klikając w Urząd dzielnicy, zasięg budowy jest podświetlany na ścieżce. Przy większej odległości robi się czerwony aż się urywa.

Timberborn - Tama

Timberborn - Zasięg budowy

Po kliknięciu w drugi i każdy kolejny blok tamy wyświetla się komunikat, który mówi, że budynek jest poza zasięgiem budowy. Bobry po wybudowaniu pierwszego bloku tamy, wejdą na niego aby wybudować drugi, więc to nie ma znaczenia.

Standardowe rzeki mają głębokość 1 poziomu, więc nie potrzebujesz też schodów, czy większych konstrukcji. Pamiętaj również, że czym szerszą część rzeki chcesz zablokować, tym więcej surowców będzie potrzebnych do budowy.

Tworzenie zbiorników rezerwowych na wodę

W trakcie suszy rzeka wyschnie i to jest nieuniknione. Jeżeli zbudujesz zbiornik wodny, to uzyskasz możliwość jej ponownego nawodnienia. Zbiornik należy wybudować po przeciwnej stronie od tamy. Rozejrzyj się i poszukaj odpowiedniego miejsca. W przypadku mapy Plains, na zachodzie od Twojej wioski jest podwyższenie gruntu do 2 go poziomu. Świetnie nadaje się na zablokowanie przepływu, przez co woda zacznie się magazynować tworząc zbiornik wodny.

Timberborn - Lokalizacja dla nowej tamy

W zaznaczonym miejscu wybuduj kilka śluz, a resztę zabuduj groblą. Powinno to wyglądać tak:

Timberborn - Budowa tamy / zbiornika

Jeżeli zbudujesz za mało śluz, to woda nie będzie mogła swobodnie przepływać i po zapełnieniu zbiornika, zacznie się przelewać.

Zauważ, że po prawej stronie wybudowałem schody i ścieżkę pod wodą. Bobry mogą wybudować groblę również od góry, chodząc po niej jak po ścieżce, ale nie mogą przejść przez śluzę. Z dołu będą miały pełny dostęp. 

Po wybudowaniu takiej konstrukcji, kliknij w śluzę i ustaw jej wysokość na 1.5 (to powinna być standardowa wartość). Wysokość 2 sprawi, że woda zacznie się przelewać górą i zaleje poboczne tereny. 1.5 spowoduje, że woda podniesie się do tego właśnie poziomu i dalej będzie swobodnie przepływać kontynuując nawadnianie koryta rzeki. 

W momencie suszy rzeka wyschnie, ale Twój zbiornik utrzyma wodę dużo dłużej. Możesz teraz budować pompy i farmy w okolicach tego zbiornika. Najważniejsze jest, że po wyschnięciu rzeki możesz obniżyć tamę i zmagazynowana woda zaleje koryto rzeki. Możesz dawkować odpowiednio wodę zależnie od potrzeb.

To był przykład prostego zbiornika, który na mapie plains można wybudować w bardzo wczesnej fazie. Również on wyschnie przy długiej suszy, dlatego warto budować dużo większe. Można je pogłębiać i poszerzać dynamitem, albo zwiększać wysokość za pomocą grobli. Przykład zbiornika, który zacząłem budować na potrzeby 30 dniowej suszy z Hard Mode:

Timberborn - Duży zbiornik na wodę

Podniosłem poziom już za wysoko i woda wylewała się na krańcu mapy (widoczne na samej górze powyższego screena). Dlatego zabudowałem również tamtą krawędź i po ukończonej budowie, woda wypełniła ogromny teren. Zbiornik pogłębiłem dynamitem:

Timberborn - Pogłębianie zbiornika na wodę

Takie zbiorniki można budować na każdej mapie, wszystko zależy od tego ile czasu chcesz na to poświęcić.

Przykłady zbiorników na mapie Terraces:

Timberborn - Zbiornik na mapie Terraces

Timberborn - Zbiornik Terraces na wzgórzu

Ostatni zbiornik wybudowałem bezpośrednio na źródle wody. Przy okazji umieszczenie na krawędzi Akumulatora Grawitacyjnego umożliwiło zmagazynowanie 30000KMh energii, a jest miejsce na kilka sztuk. Zbiornik po zapełnieniu wystarcza na dosyć długą suszę. 

Poprzednie zdjęcie to ta sama mapa z drugiej strony wzgórza. Utworzenie małej tamy umożliwiło zalanie ogromnej części terenu:

Timberborn - Zbiornik na mapie Terraces - duży zasięg

Budowanie zbiorników rezerwowych wyższych niż 3 pola

Najwyższa zapora ma wysokość 3 pól. Wiele osób nagrywa tutoriale, gdzie budują dużo wyższe zbiorniki i pod zaporą stawiają po prostu groblę. Nie ma to większego sensu, ponieważ woda poniżej zapory nigdy nie zostanie wylana, więc służy wyłącznie do przetrzymania wody w samym zbiorniku i nawodnienia terenu dookoła. 

Efektywny zbiornik to taki, który pozwala na dostarczenie wody dla całej wioski. Jeżeli wysokość 3 pól to za mało, możesz spróbować metody z jedną zaporą, którą zastosowałem w trybie hard. Susze trwają nawet 20-30dni i potrzebowałem dużego zbiornika. Zbudowałem na samym dole jedną zaporę o wysokości 3 pól, a na samej górze kolejne 3 zapory (na wszelki wypadek, żeby woda się nie przelewała). W efekcie uzyskałem taką tamę:

Timberborn - Zbiornik wyższy niż 3 pola

Timberborn - Zbiornik wyższy niż 3 pola od środka

Na pierwszy rzut oka, może wydawać się to bez sensu, ponieważ woda przelewa się nad zaporą. Tylko, że szerokość jednego pola to za mało, aby woda swobodnie mogła przepłynąć. W związku z tym owszem, wszystko przelewa się górą, ale stopniowo poziom wody i tak się podnosi. 

W praktyce okazało się, że to strzał w dziesiątkę. Kiedy woda podniosła się na kilka pól powyżej tamy, a zbiornik był ogromny (zalana duża część mapy), to po nadejściu suszy woda przelewała się jeszcze ponad 8 dni zanim spadła do poziomu zapory. A później zostały jeszcze 3 pola wody, które mogłem otworzyć w dowolnym momencie.

Taki zbiornik umożliwił bezobsługowe nawadnianie przez okres całej suszy na najtrudniejszym poziomie trudności. Kiedy woda w zbiorniku spadła do poziomu zapory, cała wioska była wypełniona jeszcze wodą w tunelach nawadniających. Trochę czasu mija zanim takie tunele wyschną więc w efekcie wioska mogła przetrwać nawet bez otwierania zapory - jej budowa raczej jest awaryjna, bo równie dobrze mógłby być tam stały prześwit.